Novinky

Stav globálního orálního zdraví a výzvy v 21. století

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byly dutiny a onemocnění dásní vždy považovány za největší problém při zlepšování globálního zdraví ústní dutiny. Přestože se podmínky orálního zdraví nyní v jednotlivých regionech a zemích liší, zubní kaz zůstává spolu s ostatními hlavním problémem veřejného zdraví.

Zde je pohled na největší výzvy rozvoje zdraví ústní dutiny na celém světě v 21. století.

Zubní kaz

Zubní kaz, také známý jako dutiny nebo zubní kazy, jsou trvale poškozené oblasti na tvrdém povrchu zubů. Jsou způsobeny bakteriemi v ústech, nedostatečnou hygienou zubů a přijímáním jídla a nápojů se spoustou cukru.

Zubní kaz je hlavním problémem veřejného zdraví v asijských a latinskoamerických zemích, a dokonce i v průmyslových zemích. Na základě údajů WHO tento zubní problém postihuje 60–90% školáků a dospělých v průmyslových zemích.

Ve většině afrických zemí je mezitím zubní kaz méně častý a méně závažný. Očekává se však, že problémy se zuby budou v rozvojových zemích převládat kvůli rostoucí spotřebě cukru při nedostatečné expozici fluoridům. Fluorid slouží jako reference k tomu, aby se zuby staly odolnějšími vůči kyselým útokům bakterií plaku a cukrů v ústech.

Ztráta zubů

Zatímco průmyslovým zemím se podařilo omezit případy ztráty zubů u dospělých, stále je to jeden z hlavních problémů zdraví ústní dutiny v mnoha rozvojových zemích.

Prevalence ztráty zubů v rozvojových zemích vyplývá ze skutečnosti, že přístup ke službám orálního zdraví je stále omezený. Problémy se zuby zůstávají nediagnostikované a neléčené, což nakonec vede k extrakci zubu kvůli bolesti nebo nepohodlí.

Je smutné, že se stále očekává ztráta zubů a zhoršená funkce ústní dutiny, které budou v mnoha rozvojových zemích považovány za problém veřejného zdraví. To lze ve většině případů přičíst špatnému zdraví dásní.

Parodontitida

Paradentóza nebo jednoduše onemocnění dásní je zánětlivé onemocnění, které ničí měkkou tkáň dásní. To může vést ke zničení kosti, která podporuje vaše zuby, a nakonec ke ztrátě zubů, pokud se neléčí. Mezi jeho příznaky patří zarudnutí, otoky dásní, špatný dech, změny ve způsobu, jakým zuby zapadají do dásní, a další.

Podle WHO má 5-15% většiny populací těžkou periodontitidu, která obvykle vede ke ztrátě zubů. Bylo zjištěno, že rostoucí užívání tabáku v průmyslových i rozvojových zemích přispívá k nárůstu periodontálních chorob u dospělých.

Nemoci dásní a ztráta zubů jsou také spojeny s dalšími nemocemi, jako je cukrovka. Proto může prevalence cukrovky také dále způsobit zvýšení počtu pacientů s onemocněním dásní. Další informace o tom, jak cukrovka ovlivňuje vaše zdraví v ústech, najdete zde.

Rakovina ústní dutiny

Rakovina ústní dutiny se vyvíjí v tkáních úst a hrdla a postihuje rty, jazyk, tváře, dno úst, tvrdé a měkké patro, dutiny a samotné hrdlo. Souvisí to s nadměrnou konzumací tabáku a alkoholických výrobků. Tento problém s orálním zdravím je častější u mužů na celém světě.

Stav orální zdravotní péče po celém světě

Podle globálního přezkumu zdraví ústní dutiny WHO výše zmíněné problémy stále přetrvávají navzdory velkým zlepšením v odvětví ústního zdraví po celém světě. Důvodem jsou stravovací návyky bohaté na cukr, stárnutí populace a omezený přístup k péči o zdraví ústní dutiny. Mnoho rozvojových zemí má také nedostatek odborníků na orální zdraví.

Náš podíl na zlepšování péče o zdraví ústní dutiny

Společnost Lumoral vyvinula technickou ústní vodu pro domácí použití, která vám pomůže posunout vaši ústní hygienu na novou úroveň. Toto světlo aktivované technické řešení ústní vody ničí i mikroskopické bakterie zubního plaku v ústech bez obav z negativních vedlejších účinků, které jsou často spojovány s jinými antibakteriálními přípravky.

Tento zdravotnický prostředek je zvláště účinný proti Streptococcus mutans, bakteriím, o nichž je známo, že hrají významnější roli při zhoršování zubního kazu a paradentózy.

Toto zařízení lze zakoupit online a lze jej snadno používat doma. Získejte Lumoral hned teď a užijte si bezplatné doručení po celé Austrálii.