Novinky

Proč jsou zdravé dásně důležité

Proč jsou zdravé dásně důležité pro vaše celkové zdraví
VERZE 02, 2021 VYDALO: LUMORAL AU
I když to není vždy na mysli, když mluvíme o zdraví ústní dutiny, dásně jsou ve skutečnosti důležité a jsou spojeny s udržením celkového zdraví. Při zanedbání mohou onemocnění dásní vést k potenciálně život ohrožujícím infekcím a ztrátě zubů, což může souviset s dalšími zdravotními problémy.

Onemocnění dásní je v Austrálii běžné, u 3 z 10 dospělých se vyskytly středně závažné až těžké stavy. Naštěstí se tyto údaje mohou snižovat při správné ústní hygieně a pravidelných návštěvách zubů. Než se ale hlouběji ponoříme do způsobů, jak můžeme předcházet onemocněním dásní, dozvěděme se více o důležitosti zdravých dásní.

Zdravé dásně podporují vaše zuby

Pokud si chcete udržet své perleťově bílé, dávejte pozor na dásně. Gingiva, běžněji známá jako dásně, je měkká tkáň, která drží vaše zuby, její kořeny a kosti čelistí. Udržují zuby na místě, ale kromě toho působí jako ochranná vrstva proti bakteriím, které způsobují nemoci.

Zdravé dásně jsou dobře přichyceny k povrchu zubů a zabraňují vstupu bakterií nebo potravin mezi dásně a zuby. Pokud nebudou správně ošetřeny, mohou bakterie infikovat dásně a chronická infekce dásní může snížit přilnavost dásní k zubům, což způsobí prohloubení kapes dásní a ústup dásně, jak je znázorněno na obrázku 1.

Obrázek 1. Chronické onemocnění dásní způsobilo recesi dásní.

Prodloužené onemocnění dásní může vést ke ztrátě zubů. Nahromadění zubního plaku může infikovat dásně a způsobit zánět dásní nebo nejhorší paradentózu. Parodontitida je prodloužená forma onemocnění dásní, která může zničit kostní struktury podporující zuby, jak je vidět na obrázku 1.

Nemoci dásní jsou zatěžující

Oteklé dásně mohou být bolestivé a mohou přerušit váš každodenní život. Budete mít potíže s žvýkáním a všimnete si špatné chuti v ústech. Pravděpodobně se u vás také objeví zápach z úst kvůli onemocněním dásní. V některých případech může být onemocnění dásní také asymptomatické, projevuje se pouze krvácením dásní během čištění kartáčem.

Špatné zdraví dásní souvisí s jinými nemocemi

Nemoci dásní nelze zcela obviňovat z jiných zdravotních podmínek. Odborníci však v průběhu let zjistili, že u osob s periodontálními chorobami je vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, chronických onemocnění dýchacích cest, komplikací v těhotenství a demence. Toto je založeno na článku publikovaném Harvardem. Nedávná studie publikovaná v časopise Journal of Clinical Periodontology také ukázala, že lidé s paradentózou mají téměř devětkrát vyšší riziko úmrtí na onemocnění koronaviry.

Jak udržet vaše dásně zdravé

1) Dobrá ústní hygiena

Čistěte si zuby nejméně dvakrát denně fluoridovou zubní pastou. Použijte kartáč s měkkými štětinami, aby nedráždil dásně. Nezapomeňte vyměnit kartáč každé tři měsíce nebo dříve, aby byl čistý.

Kromě čištění zubů denně používejte nit. Chcete-li důkladně odstranit zubní plak, oviňte nit po obou stranách každého zubu a proveďte push-pull pohyb.

2) Lumoral dvakrát týdně

Posuňte svou ústní hygienu na novou úroveň s nejúčinnějším ústním vyplachováním na trhu. Lumoral je technické řešení ústní vody, které ničí i mikroskopické bakterie zubního plaku v ústech. Toto zařízení lze zakoupit online a lze jej snadno používat doma.

Tento zdravotnický prostředek je zvláště účinný proti Streptococcus mutans, bakteriím, o nichž je známo, že hrají významnější roli při zhoršování zubního kazu a paradentózy.

Hlavní výhodou této světelně aktivovatelné technické ústní vody oproti běžným ústním vodám je přesnost a vynikající antibakteriální síla při aktivaci světlem. Tam, kde normální ústní vody ovlivňují celý orální mikrobiom, se technická ústní voda zaměřuje pouze na ty bakterie v zubním plaku, přičemž zbytek ústního mikrobiomu ponechává v klidu.

Přesnost metody Lumoral je ideální pro kontinuální použití při prevenci orálních onemocnění bez obav z negativních vedlejších účinků, které jsou spojeny s jinými antibakteriálními domácími metodami, jako jsou chlorhexidinové ústní vody.

3) Pravidelné zubní návštěvy

Zabraňte tvorbě zubního kamene, který může způsobit zánět dásní, ústní profylaxí nebo důkladným čištěním každých šest měsíců. A pokud pociťujete něco neobvyklého v souvislosti se svým orálním zdravím, nedoléčte se a okamžitě se poraďte se svým lékařem.

4) Zdravá strava

Vyvarujte se jídla a nápojů s vysokým obsahem cukru, protože cukr a bakterie v ústech, když jsou kombinovány, tvoří plak, který způsobuje zánět dásní.

Jezte také vyváženou a výživnou stravu s vitamíny a minerály, které vaše tělo potřebuje ke zvýšení imunity. Pokud je vaše tělo silné, pomůže vám předcházet různým komplikacím, jako je onemocnění dásní. Infekce dásní také mají tendenci se hojit rychleji, pokud máte silnou imunitu. Pokud můžete, zkuste do své stravy přidat více vápníku, vitamínu B12 a C, protože jsou zvláště dobré pro dásně.

Nakonec se udržujte hydratovaní a pijte hodně vody, aby vaše tělo mohlo produkovat více slin, které pomáhají bojovat