Novinky

Nový přístroj pomáhá v boji proti bakteriím

Onemocnění dásní často probíhá bez příznaků. U lidí s cukrovkou je tento stav častější.
Gingivitida je infekce dásní. Je to způsobeno zbytkovým plakem na zubech a lince. Bakterie plaku dráždí tkáň dásní a v důsledku toho se dásně zapálí. Mezi příznaky zánětu dásní patří oteklé, citlivé nebo nafouklé dásně, krvácení při čištění zubů nebo používání zubních nití a špatný dech.

Pokud se neléčí, může zánět dásní vést k onemocnění dásní. Onemocnění dásní – nebo periodontitida – je závažnější infekce, která postupně ničí měkké tkáně a kosti, které podporují vaše zuby.

Tato chronická bakteriální infekce, která poškozuje dásně, je u dospělých překvapivě rozšířeným onemocněním. Těžká periodontitida postihuje 10–15% dospělých a střední 40–60%.

U lidí, kteří mají cukrovku, je toto onemocnění ještě častější.

Ačkoli paradentóza ovlivňuje zdraví a kvalitu života mnoha způsoby, je obtížné ji identifikovat kvůli jejím mírným příznakům. Studie prokázaly, že cukrovka je významným rizikovým faktorem paradentózy.

 

Jak cukrovka ovlivňuje vaše zdraví dásní?

U lidí s cukrovkou je třikrát vyšší pravděpodobnost vzniku onemocnění dásní. Existuje také přímá souvislost mezi paradentózou a vysokou hladinou cukru v krvi

Rostoucí počet vědeckých důkazů ukazuje, že mezi cukrovkou a parodontitidou existuje obousměrný účinek. Cukrovka zvyšuje riziko zánětu dásní a zánět dásní má nepříznivý účinek na kontrolu glykemie. Výskyt chronického selhání ledvin je třikrát vyšší u diabetiků s těžkou gingivitidou než u diabetiků bez gingivitidy.1

Ačkoli gingivitida postihuje hlavně dospělou populaci, diabetes typu I také předurčuje k paradentóze. Všichni lidé s cukrovkou, včetně mladých dospělých a dětí, jsou náchylnější k paradentóze. 1

Jak lze zabránit rozvoji paradentózy?
Nejdůležitějším aspektem prevence zánětu dásní je účinná dentální hygiena. Zánět se vyvíjí v důsledku chronického biofilmu, který se tvoří na povrchu zubu a na dásni. Gingivitida se objeví pokaždé, když se na zubech nahromadí dostatek plaku. Deska však nemusí být viditelná. Spočívá v křivkách povrchu zubu, který není nikdy úplně hladký. Bakterie se připojují k nepravidelnostem o velikosti mikrometrů na povrchu zubu, kam nemohou dosáhnout štětiny zubního kartáčku.

 

I mikroskopické bakterie plaku mohou dráždit dásně.

Rozdíl ve velikosti mezi zubním kartáčkem a bakteriemi je znázorněn na obrázku výše. Výkres ilustruje nepravidelnosti několika desítek mikrometrů na povrchu zubu. Jedna štětina zubního kartáčku je zobrazena ve formě půlkruhu. Obrázek ukazuje, jak je nemožné, aby se štětiny dostaly k bakteriím, když se mikroskopický plak nachází v drobných prohlubních zubů.

 

Lumoral je přesný nástroj proti bakteriím

Lumoral je osvědčená antibakteriální metoda proti bakteriím plaku. Je účinný proti bakteriím a biofilmům i při nepřetržitém používání. Bakterie nejsou schopné vytvořit rezistenci proti působení Lumoral. Hi-tech ústní voda se pevně připojí k plaku a aktivuje se aktivátorem světla Lumoral.

Účinek hi-tech ústní vody není založen na mechanickém odstraňování, ale ovlivňuje každou bakterii, což z ní činí přesný nástroj.

 

 

Obrázek výše ukazuje snímek elektronové mikroskopie jedné bakterie Streptococcus mutans ošetřené metodou Lumoral. Světlem aktivovaná hi-tech ústní voda vytvořila otvor v bakteriální povrchové membráně. Bakterie se během léčby vylučují a nejsou schopny vytvořit nový biofilm. Lze je odstranit kartáčkem na zuby a opláchnout vodou.

Také blízké infračervené světlo obsažené v Lumoralu stimuluje tkáň dásní, posiluje ji a urychluje její hojení.2–4

Nejdůležitějšími prvky léčby paradentózy jsou časté návštěvy zubaře a pravidelná zubní péče doma. Denní péče o zuby je zásadní. Pokud se návštěva zubaře zpozdí, Lumoral výrazně zlepší kvalitu domácí péče doma. Neměli byste však zapomenout na pravidelné zubní ordinace.

  1. Chee B, Park B, Bartold PM. Periodontitis and type II diabetes: A two-way relationship. Int J Evid Based Healthc. 2013. doi:10.1111/1744-1609.12038
  2. Nikinmaa S, Alapulli H, Auvinen P, et al. Dual-light photodynamic therapy administered daily provides a sustained antibacterial effect on biofilm and prevents Streptococcus mutans adaptation. PLOS ONE. 2020:2020.01.09.899963. DOI: 10.1371/journal.pone.0232775
  3. Yassaei S, Fekrazad R, Shahraki N, Shahraki N. Effect of Low Level Laser Therapy on Orthodontic Tooth Movement: A Review Article. Vol 10.; 2013. www.jdt.tums.ac.ir. Accessed June 20, 2019.
  4. De Freitas LF, Hamblin MR. Proposed Mechanisms of Photobiomodulation or Low-Level Light Therapy. IEEE J Sel Top Quantum Electron. 2016;22(3). doi:10.1109/JSTQE.2016.2561201