Často kladené dotazy
Co je fototermální terapie?
Fototermální terapie je dobře známá antibakteriální metoda poprvé objevená ve 20. letech 20. století. V poslední době se hojně používá i ve stomatologii, protože působí přímo na patogenní bakterie v dutině ústní. Nepoškozuje přitom ústní mikroflóru a nezvyšuje rizika rezistence při nasazení léčby antibiotiky. Léčba touto metodou vyžaduje molekulu citlivou na světlo (barvivo v Lumorinse), určitý typ vlnové délky světla (Lumoral® duální světlo) a přítomnost kyslíku. Když jsou fotosenzibilizátory (barvivo v Lumorinse) vystaveny specifickým vlnovým délkám světla (Lumoral® duální světlo), produkují formu kyslíku, která cíleně eliminuje bakteriální buňky. Antibakteriální účinek nepoškozuje ostatní buňky, protože se před reaktivním kyslíkem mohou chránit pomocí enzymu katalázy.
Pro koho je Lumoral® vhodný?
Lumoral® je vhodný pro všechny, kteří mají i přes správné čištění zubů zájem o účinné zlepšení své ústní hygieny eliminací patogenních bakterií v zubním plaku. Zvláště vhodný je pro osoby s větší kazivostí zubů, zánětlivostí dásní, tvorbou aftů nebo problémy s hojivostí při zavádění zubních implantátů.
Jak často mám Lumoral® používat?
Terapii doporučujeme aplikovat alespoň dvakrát týdně.
Obsahuje Starter Kit vše pro zahájení terapie?
Starter Kit obsahuje vše pro aplikaci Lumoral®, včetně balení deseti rozpustných tablet Lumorinse, světelného aplikátoru a externího napájení, které jinak nelze koupi zvlášť. K používání celou rodinou tedy postačí jeden Starter Kit a příslušný počet světelných aplikátorů.
Jakou vlnovou délku světla Lumoral® používá a není škodlivá?
Aplikátor vyzařuje světlo o dvou vlnových délkách 405 nm a 810 nm, které jsou pro lidský organismus zcela bezpečné.
Co je Lumorinse?
Lumorinse je ústní voda ve formě rozpustných tablet s příjemnou a svěží chutí. Ústní voda obsahuje na světlo citlivé barvivo (fotosenzibilizátor), které přilne na zubní plak a při osvícení aplikátorem eliminuje patogenní bakterie.
Je nutně používat rozpustné tablety před zapnutím aplikátoru?
Rozpustné tablety Lumorinse jsou velmi důležitou součástí eliminace patogenních bakterií v zubním plaku. Ústní vodu z rozpustných tablet proto doporučujeme používat alespoň dvakrát týdně, aplikátor duálního světla Lumoral® je pak možné používat častěji.
Kolik minut před čištěním zubů mám Lumoral použít?
Aplikátor Lumoral® by měl na zuby svítit po dobu 10 minut. Během aplikace můžete relaxovat, číst nebo sledovat své oblíbené seriály. Pokud usnete, tak se nemusíte obávat nějakých komplikací – zařízení se automaticky vypne. V tomto případě doporučujeme celou terapii zopakovat a vyčištěním zubů odstranit plak.
Je Lumoral® a Lumorinse bezpečný?
Fototermální terapie je využívána mnoha lékařskými obory. Lumoral je zdravotnický prostředek třídy I. Před uvedením na evropský jednotný trh byl schválen příslušnými autoritami, je držitelem značky CE a tedy velmi bezpečný.
Mohu použít Lumoral® společně s antibakteriální ústní vodou chlorhexidinem?
Tuto kombinaci je určitě možné použít, ale mějte na paměti, že chlorhexidin lze používat maximálně po dobu dvou týdnů.