Novinky

5 způsobů prevence zánětu dásní

Onemocnění dásní, jako je zánět dásní a parodontitida, patří mezi nejčastější zdravotní problémy ústní dutiny na světě. Podle Australského institutu pro zdraví a sociální péči trpí zánětem dásní 22 %, tedy přibližně 1 z 5 dětí ve věku 5-14 let, zatímco 20 % dospělých trpí stejným onemocněním.

Co je zánět dásní

Zánět dásní je první stadium onemocnění dásní, které je charakterizováno zánětem dásňové tkáně. Na počátku onemocnění je zřídka bolestivé, takže mnoho lidí si neuvědomí, že ho mají, dokud příznaky nepostoupí.

Mezi příznaky zánětu dásní patří podráždění, zarudnutí a otok dásní v okolí základny zubů neboli gingivy. Může se také objevit zápach z úst a krvácení při čištění zubů. Pokud se u vás některý z těchto projevů vyskytne, okamžitě navštivte svého zubního lékaře.

Pokud se zánět dásní neléčí, může přejít v parodontitidu, závažné zánětlivé onemocnění, které ničí měkké tkáně dásní. Může způsobit ztrátu zubů, změny v uložení zubů v dásních a další komplikace.

Co způsobuje zánět dásní

Toto onemocnění dásní je většinou způsobeno plakem, biofilmem, který obsahuje bakterie a zbytky jídla. Obvykle se na zubech tvoří při interakci cukru a škrobu z jídla s bakteriemi v ústech.

Pokud se plaku nevěnuje pozornost, může ztvrdnout a změnit se v zubní kámen, který poskytuje ochranný štít pro bakterie podél linie dásní. K odstranění zubního kamene je třeba podstoupit profesionální čištění zubů. Neodstraněný plak a zubní kámen mohou dráždit linii dásní, a tím způsobit zánět dásní.

Zánětem dásní jsou více ohroženi kuřáci, osoby se špatnými návyky v péči o ústní dutinu a suchostí v ústech a lidé se slabou imunitou a nedostatkem vitaminu C. Díky informovanosti a jednoduchým postupům, které uvádíme níže, však lze tomuto onemocnění předcházet.

5 způsobů prevence zánětu dásní

1) Udržujte zdravou stravu

Pokud si chcete udržet dobré zdraví ústní dutiny, musíte dbát na to, co jíte. Vždyť celkové zdraví má vliv na zdraví vaší ústní dutiny.

Pro začátek se vyhněte potravinám a nápojům s vysokým obsahem cukru, protože podporují růst plaku, který může nakonec způsobit zdravotní problémy v ústní dutině. Jak již bylo řečeno dříve, cukr a bakterie v kombinaci vytvářejí plak, který způsobuje zánět dásní.

Dále jezte vyváženou a výživnou stravu s vitamíny a minerály, které vaše tělo potřebuje k posílení imunity. Pokud bude vaše tělo silné, pomůže vám předcházet různým komplikacím, jako je například onemocnění dásní. Pokud máte silnou imunitu, infekce dásní se také obvykle hojí rychleji. Pokud můžete, zkuste do svého jídelníčku zařadit více vápníku, vitaminu B12 a C, protože jsou specificky prospěšné pro dásně.

A konečně, udržujte se hydratovaní a pijte hodně vody, aby vaše tělo mohlo produkovat více slin, které pomáhají v boji proti bakteriím.

2) Rozvíjejte správnou ústní hygienu

Dobrá ústní hygiena je vaší hlavní obranou proti zubnímu plaku, bakteriím a samozřejmě i proti zdravotním problémům ústní dutiny, jako je zánět dásní. Dbejte na to, abyste si čistili zuby alespoň dvakrát denně zubní pastou s fluoridy. Používejte kartáček s měkkými štětinami, aby nedráždil dásně. A nezapomeňte kartáček každé tři měsíce nebo dříve vyměnit, abyste ho udrželi v čistotě.

Kromě čištění zubů používejte denně zubní nit a ústní vodu, abyste vyčistili místa, na která kartáček nedosáhne. Chcete-li důkladně odstranit zubní plak, obtočte nit kolem obou stran každého zubu a provádějte tahové pohyby.

3) Zajistěte si pravidelné čištění a kontrolu u svého zubního lékaře

Předcházejte hromadění zubního kamene, který může způsobit zánět dásní, tím, že budete každých šest měsíců provádět ústní profylaxi nebo důkladné čištění. A pokud pociťujete něco neobvyklého v souvislosti se zdravím ústní dutiny, neléčte se sami a okamžitě se poraďte s lékařem.

4) Přestaňte kouřit

Jak již bylo zmíněno, kuřáci jsou více ohroženi zánětem dásní, protože tabákové výrobky škodí problémům s dásněmi. Kouření také oslabuje imunitní systém vašeho těla, což vám může ztížit boj se zánětem dásní. Pokud tedy patříte mezi kuřáky, zvažte postupné ukončení kouření. Pokud jste nekuřák, pokračujte v tom!

5) Používejte přípravek Lumoral dvakrát týdně

Posuňte svou ústní hygienu na novou úroveň s nejúčinnější ústní vodou na trhu. Metoda aktivovaná světlem zabraňuje zánětu dásní, parodontitidě a zubnímu kazu a zpomaluje tvorbu plaku.

Lumoral je bezpečná, osvědčená a snadno použitelná metoda pro zlepšení zdraví ústní dutiny. Pravidelné používání zabraňuje zánětům dásní. Eliminuje nezdravé bakterie způsobující zubní kaz, podporuje zdravou flóru a zdraví dásní.

Pro zlepšení zubní hygieny a zdravé dásně používejte přípravek Lumoral dvakrát týdně před čištěním zubů.